Gyógyteák
A gyógyteák nagyon jó megoldások a különféle betegségek kezelésére. Nem tüneti kezelések, hanem hatóanyaguk révén a probléma igazi okát támadják meg, és szüntetik meg. Nagyon érzékeny italok, ugyanis nem igazán lehet/szabad ízesíteni őket, akármennyire rossz ízük is van. Viszont öröm az ürömben, hogy mivel általában reggel és este kell inni őket, ezért kevesebb mint egy hét alatt meg lehet szokni az ízét. Ha nagyon nem bírjuk egy kis mézzel azonban ízesíthetjük.
Én személy szerint palástfűteát és cickafarkfű teát iszom a problémáimra. Ezeket lehet egybefőzni, ami sokkal praktikusabb.
Minden olyan gyógynövényhez illesztek linket, amit először írok le. Ahogy egyre lejjebb haladsz, annál kevesebb link lesz, így a fentiekből kell kikeresned a neked valót. Ez természetesen csak plusz információforrást jelent az adott gyógynövényről. Ha ilyen teát szeretnél, értelemszerűen gyógynövényboltban kell keresned.
Menjünk betegségek szerinti ABC sorrendbe:
Alacsony vérnyomás:
Egyedüli gyógynövény a kerti izsóp, mely emeli a vérnyomást. Naponta egy csészével kell inni a teáját éhgyomorra.
Allergia: por, pollen, állatszőr
Minden nap kell inni egy csészével, akár egy éven keresztül. Ebben olyan növények találhatók, melyek szabályozzák az immunrendszer működését, erősítik szervezetünket. Téli időszakban eredményesen lehet vele kivédeni a meghűléses megbetegedéseket és allergiára is nagyon jó. Szintén van benne kakukkfűből, mely az egyik legjobb immunerősítő gyógynövény. A lándzsás útifű a leghatásosabb allergia ellenes gyógynövény, ebből a keverékből sem maradt ki.
Aranyér:
A már kialakult aranyérre a sebgyógyító útifüvet alkalmazzuk. Ez a növény csak frissen használható. A levél hátoldalán a vastag ereket meg kell körömmel nyomkodni, majd összesodorva a végbélnyílásba helyezni. Naponta kétszer cserélni reggel és este. A cickafarkfürdő is jó gyulladásgátló. A begyulladt, vérző aranyérre egy langyos ülőfürdő jó hatással lehet. Lehet az aranyérre kenőcsöt készíteni 2 rész cickafarkból és egy rész körömvirágból.
Minden székelés és fürdés után a végbélnyílást bekenjük ezzel a kenőccsel, még a zárógyűrűn belül is. A diólevél sűrű forrázatával kell teát készíteni, ezzel borogatni az aranyeret. A forrázat jó még kelésre, fagyásra is.
Arcüreggyulladás:
Arcüreggyulladásra hat hétig fogyasszunk diólevél teát reggel éhgyomorra. Ez a kúra tisztító, gyulladáscsökkentő, lúgosító, baktérium és gombaölő hatású. Készítsünk a diólevélből még egy csésze teát, és ezzel végezzünk napjában kétszer váltott orrlyukas orröblítést. A C-vitamin használata, mint minden gyulladásos folyamatnál, úgy az arcüreggyulladás esetén is elengedhetetlen. Naponta fogyasszunk egy citrom levét és csipkebogyó teát egy csészével.
Az arcüreggyulladás kezeléséhez és a légzés megkönnyítése érdekében igyunk borsmenta teát is, és lélegezzük be a növény gőzét.
Asztma:
A torok barátja teakeverékét javasoljuk minden nap inni egy csészével. Kúraszerűen 4 hónapig lehet fogyasztani majd szünetet kell tartani mielőtt újra végeznénk a kúrát. Az asztma kiegészítő kezelésére jó ez a gyógyfűkeverék, erős így több óra alatt kell kortyolgatni, nem egyszerre meginni.
Candida:
Maga a candida egy teljesen ártalmatlan emésztőgomba, amely a legtöbb ember
bélrendszerében megtalálható anélkül, hogy problémákat okozna. A baj akkor keletkezik,
amikor az immunrendszer általános legyengülésekor a candida villámgyorsan elkezd szaporodni különböző kellemetlen tüneteket, majd nehezen gyógyítható betegségeket okozva. Tehát a diagnózis felállítása után a legfontosabb teendő az immunrendszer megerősítése, az ellenálló képesség helyreállítása. Minden gyógynövényes terápia kezdetekor ajánlott egy tisztítókúrát végezni, hogy a későbbiekben a betegségre célzottan használt gyógynövény minél hatékonyabb legyen. Egy két hetes kúrát ajánlunk egy összeállított tisztító teából, majd következhet egy orbáncfű-kakukkfű 1:1 arányú keverékéből készülő teakúra, amelyet a következőképpen kell alkalmazni: a keverékből készült teát két hétig naponta kétszer, reggel és este kell meginni. További két hétig naponta egyszer, majd kétnaponta kell fogyasztani.
Cukorbetegség:
A Gyuri bácsi által összeállított diabess-györgytea egy régi, hagyományokban megőrzött recept továbbfejlesztett változata, amely jótékonyan befolyásolja a cukorbetegek fizikai és lelki állapotát. Öt közismert, gyógynövényből áll, ezek együttes hatása csökkenti a cukorbetegség okozta kellemetlen tüneteket, megállítja a cukorszint folyamatos emelkedését, és ezáltal meggátolja a szövődmények kialakulását. Diétás, tablettás és inzulinnal kezelt betegek egyaránt fogyaszthatják az orvos által előírt terápia változtatása nélkül. Figyelem: epeköves betegek ne igyák! A tea a cukorszint, a koleszterin és a triglicerid csökkentésén kívül enyhe vérnyomáscsökkentő, idegnyugtató, jó a máj- és epeműködés segítésére, testsúlycsökkentésre, immunerősítésre. Mivel a tea csökkenti a vércukorszintet, csak diagnosztizált magas vércukorszint esetén fogyasztható!
Egy 50 grammos csomagból 17 adag tea készíthető, a 100 grammosból 34 (adagolás a
használati utasításon). Bővebben a www.diabess.hu oldalunkon lehet olvasni a termékről.
Fontos, hogy a legnagyobb étkezés után kell inni a teát, az evés végezte után 5 percen belül. Epekövesek vagy akik kumarin tartalmú vérhígítót szednek, pl. Syncumart, nem ihatják a teát. Forrázás után áztatni kell 45 percig. 8-as értékig kétnaponta kell inni.
Depresszió, pánikbetegség:
Az orbáncfű teája klinikailag igazoltan jó a depresszió kezelésére, kiválóan erősíti az immunrendszert. Este lefekvés előtt javasolunk egy csésze teát, hat hétig lehet inni. Ez a gyógytea lassítja a szívgyógyszerek felszívódását és használata csökkentheti a
fogamzásgátlók hatékonyságát. Sikeresen használható depressziós állapotokban.
Az orbáncfű hangulatjavító hatása lassan érvényesül, 6 hétig lehet inni napi fogyasztásnál. A nyugtalanság és a szorongás együttes előfordulása ellen is jó szer az orbáncfű. Napközben pedig egy-két csésze citromfű teát ajánlunk, ez is nyugtató hatású. A citromfű tea csökkenti a feszültséget, természetes módon oldja a kellemetlen érzéseket, a fejfájást és a nyugtalanságot. A citromfű nyugtat, erősíti az idegeket, az orbáncfű gyógyítja a depressziót.
A levendula elsősorban illóolajként, párologtatva vagy fürdővízbe csepegtetve fejti ki lazító, nyugtató hatását. Oldja a bennünk összegyűlt feszültségeket és görcsöket. Kellemes illata hozzásegíthet a relaxációhoz. Este vagy napközben javaslunk levendulás fürdőt.
Ekcéma:
Először is egy belső tisztítást ajánlunk. A tisztító teát javasoljuk, ami méregtelenít, lúgosít, felfrissíti a szervezetet, és tisztítja a vért és a legfontosabb szerveket. Napi egy csészével lehet belőle fogyasztani a reggeli vagy a déli étkezés előtt. Nagyon fontos ennél a teánál, de általánosságban is a napi legalább 2 liter folyadék fogyasztása, aminek legnagyobb része tiszta víz legyen.
Külsőleg meg lehet próbálni a diólevél teából készült lemosót. A diólevélnek gyulladáscsökkentő hatása van, naponta többször az elkészített teával lehet mosni a bőrt, és utána orbáncfű olajjal bekenni. Kívülről továbbá bármelyik útifű frissen szedett levele jó. Külsőleg az ekcémás bőrfelületet frissen szedett útifű nedvével kell bedörzsölni. Körömmel a levél hátoldalát megnyomkodva kell a sebes bőrre kenni a kiserkenő nedvét naponta többször. Ha van választék, leginkább a lándzsás útifüvet ajánljuk. Az útifű teáját lehet inni is napi egy csészével, nem kell szünetet tartani, korlátlan ideig iható.
Emésztési problémák:
Az emésztés javítására ajánljuk az ebéd utáni teát. Ez egy epeműködést serkentő keverék, napi egy csészével érdemes inni, hogy a puffadást, a nehéz has érzetét elkerüljük. Mivel a keserű anyagok segítik az emésztést, ez a tea is keserű ízű, ezért érdemes langyosan, nem hidegen inni. Ajánljuk továbbá a borsmenta teát, ezt is napi egy csészével. Lehet korlátlan mennyiségben inni, nem kell szünetet tartani. Az emésztést segíti.
Megelőzésképpen heti 2-3 csésze aranyvesszőfű teát ajánlunk. Segíti a máj, epe, vese, hólyag működését.
Endometrózis:
Az endometriózis rejtélyes betegség amire az orvostudomány sem találta meg még a választ. A nők teáját napi rendszerességgel ajánljuk inni. Szintén naponta ajánljuk inni a szurokfű teát is, ez az agyalapi mirigyre hat, azon keresztül a hormontermelésre.
Mellette naponta ajánlunk fodormenta teát, ami csökkenti az androgén hormont a szervezetben.
Bármikor napközben.
C-vitamint is ajánlunk természetes formában, pl. nyers citromot és csipkebogyó teát.
Epekő:
A fekete retek levét javaslom. Naponta le kell reszelni egy fekete retket, jól kinyomni a levét, és egy evőkanálnyit enni belőle valamelyik főétkezés után. Bioboltokban, nagyobb gyógynövényboltokban lehet fekete retek cseppet kapni, elég belőle néhány csepp egy pohárnyi folyadékba. Kisebb kő (3mm alatt) esetleg oldható napi egy csésze katángkóró teával.
Érszűkület:
Érszűkület esetén segítséget jelent, ha a keringést javító, érfal erősítő gyógynövényeket együttesen alkalmazzuk. Hetente 2-3 csésze galagonya teát ajánlunk (ha magas a vérnyomás, lehet minden nap inni). A galagonya szívritmust szabályoz, szívideget nyugtat, érelmeszesedés ellen nagyon jó. Megszünteti a szédülést, a szorongó érzést, a szabálytalan szívdobogást, rövid légzést.
Ajánljuk a C-vitamint, lehetőleg természetes formában. A C- vitamin véd a szív és érrendszeri betegségekkel szemben. Erősíti az artériák kollagén szerkezetét, az érfalat. Az E-vitamin megelőzi a vérrögök kialakulását. A csipkebogyó tea nagyon hatékony, magas a C-vitamin tartalma. A fekete áfonya a vénás keringési elégtelenség és nyirokkeringési elégtelenség kezelésében segít. A bogyókban található hatóanyagok növelik a kisebb vérerek ellenállását, és javítják a hajszálerekben és általában az erekben a vérkeringést.
Egyelőre ennyi ... de folyamatban van a bővítés :)
FalusiVakáció csoport